WordPress 5.9

25 stycznia 2022 r. udostępniono publicznie WordPress 5.9. Dla wersji 5.9, wersja bazy danych (db_version w wp_options) została zaktualizowana do 51917, a wersja Trac to 52641. Najważniejsze elementy aktualizacji WordPress 5.9. znajdziesz w tym artykule.

Edycja całej witryny jest już dostępna

To daje Ci kontrolę nad całą witryną bezpośrednio w kokpicie WordPressa.

Przywitaj się z Twenty Twenty‑Two

I przywitaj się z pierwszym domyślnym motywem opartym na blokach w historii WordPressa. To więcej niż tylko nowy domyślny motyw. To zupełnie nowy sposób pracy z motywami WordPress.

Motyw Twenty Twenty‑Two jest już dostępny. Został zainstalowany z WordPressem 5.9 i znajduje się wśród innych zainstalowanych motywów.

Twenty Twenty-Two Motyw domyślny WordPress

Motywy blokowe dają szeroki wybór wizualnych opcji, od schematów kolorów i kombinacji krojów pisma po szablony stron i filtry obrazów — wszystko razem w interfejsie edycji witryny. Wprowadzając zmiany w jednym miejscu, można nadać motywowi Twenty Twenty‑Two taki sam wygląd i styl jak marka lub inne witryny internetowe — lub spojrzeć na swoją witrynę całkiem inaczej.

Twoja osobista paleta narzędzi czeka

Paleta kolorów WordPress

Więcej motywów blokowych stworzonych z myślą o pełnych funkcjach edycji witryny znajduje się w katalogu motywów obok motywu Twenty Twenty‑Two, które tylko czekają na odkrycie. Oczekuj więcej!

Kiedy używamy któregokolwiek z tych nowych motywów, nie potrzeba już Konfiguratora. Zamiast tego wszystkie możliwości interfejsu stylów znajdują się w edytorze witryny. Podobnie jak w Twenty Twenty‑Two, tworzymy tam wygląd i styl swojej witryny za pomocą narzędzi, których potrzebujesz do pracy, w wygodnym interfejsie, który praktycznie ożywa w czasie używania.

Blok nawigacji

Bloki pojawiają się w nawigacji witryny, sercu doświadczenia użytkownika.

Nowy blok nawigacyjny daje możliwość wyboru: zawsze aktywne menu lub takie, które dostosowuje się do rozmiaru ekranu użytkownika. Cokolwiek zostanie stworzone, będzie dostępne do ponownego wykorzystania w dowolnym miejscu, w zupełnie nowym szablonie lub po zmianie motywu.

Blok nawigacji WordPress 5.9

Jeszcze więcej ulepszeń i aktualizacji

Lubisz blogować lub tworzyć treści? Nowe usprawnienia w procesie publikowania pomogą wyrazić więcej i szybciej.

Lepsza kontrola bloku

Ustawienia bloku Gutenberg WordPress

WordPress 5.9 zawiera nowe narzędzia typograficzne, elastyczne kontrolki układu i dokładniejszą kontrolę nad szczegółami, takimi jak odstępy, obramowania i nie tylko — aby pomóc uzyskać nie tylko wygląd, ale także połysk, który pokaże, że dbasz o szczegóły.

Odświeżony widok listy

Lepszy widok listy Gutenberg

W wersji 5.9 widok listy umożliwia przeciąganie i upuszczanie zawartości dokładnie tam, gdzie ma się znaleźć. Zarządzanie złożonymi dokumentami jest również łatwiejsze: proste kontrolki umożliwiają rozwijanie i zwijanie sekcji podczas tworzenia witryny — można dodać kotwice HTML do bloków, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie.

Moc wzorców

Wzorce WordPress

Katalog wzorców WordPress jest domem dla szerokiej gamy wzorców blokowych stworzonych w celu zaoszczędzenia czasu i dodania podstawowych funkcji witryny. Można je edytować według własnego uznania. Potrzeba czegoś innego w nagłówku lub stopce motywu? Zamieniaj za pomocą kilku kliknięć.

Dzięki prawie pełnoekranowemu widokowi, który pozwala zobaczyć drobne szczegóły, eksplorator wzorców ułatwia ich porównywanie i wybór tego, którego będą oczekiwać użytkownicy.

Lepszy blok galerii

Traktuj każdy obrazek w bloku galerii w ten sam sposób jak traktujesz go w bloku obrazka.

Stylizuj każdy obrazek w swojej galerii inaczej niż następny (na przykład z różnym kadrowaniem lub bichromiami) lub spraw, aby były takie same. Zmieniaj układ za pomocą przeciągania i upuszczania.

WordPress 5.9 dla programistów

Wprowadzenie do bloków motywów

Nowy sposób tworzenia motywów: Motywy blokowe wykorzystują bloki do definiowania szablonów, które tworzą strukturę całej witryny. Nowe szablony i części szablonów są definiowane w HTML i korzystają z własnych stylów oferowanych w theme.json. Więcej informacji można znaleźć w notce deweloperskiej dotyczącej motywów blokowania.

Wiele arkuszy styli dla bloku

Teraz można zarejestrować więcej niż jeden arkusz stylów na blok. Można użyć tego do współdzielenia stylów między wpisywanymi blokami lub do wczytywania stylów dla poszczególnych bloków, aby style były ładowane tylko wtedy, gdy blok jest używany. Dowiedz się więcej o używaniu wielu arkuszy stylów w bloku.

Blokowanie edycji na poziomie bloków

Teraz można zablokować dowolny blok (lub kilka z nich) we wzorcu, po prostu dodając atrybut blokady do jego ustawień w block.json — pozostawiając resztę wzorca redaktorom witryny, aby mogli dostosować ich treści.

Przepisany blok galerii

Wymienione powyżej zmiany w bloku Galeria są wynikiem prawie kompletnej przebudowy. Czy budowano wtyczkę lub motyw w funkcji bloku galerii? Koniecznie przeczytaj notę programistyczną dotyczącą zgodności bloków Galerii.

Nowe funkcje WordPress 5.9

Chcesz rozpocząć pracę z 5.9, ale nie wiesz, od czego zacząć? Odwiedź learn.wordpress.org, aby rozszerzyć zasoby o nowe funkcje w WordPressie 5.9.

Więcej w Przewodniku WordPress!

Sprawdź najnowszą wersję przewodnika. Prezentuje uwagi programisty dla każdej zmiany, o której możesz chcieć wiedzieć. Przewodnik WordPressa 5.9.