Co musisz wiedzieć o WordPress 5.9

Z WordPress 5.9 tuż za rogiem, wiemy, że masz pytania, wątpliwości. Dużo hałasu robi się na temat edycji całej witryny, motywów opartych na blokach i przyszłych zmian zachodzących w WordPressie.

Szybki przegląd

  • WordPress 5.9 zostanie wydany 25 stycznia 2022 roku.
  • Główną funkcją WordPressa 5.9 jest rdzeń obsługujący motywy blokowe do edycji całej witryny.
  • Inne nowe funkcje obejmują aktualizacje interfejsu użytkownika edytora bloków z lepszą kontrolą i nowym podstawowym blokiem nawigacyjnym. Jeśli interesuje Cię pełna lista i więcej szczegółów, WP Tavern ma dobre treści do przeglądania.
  • Motyw Kadence domyślnie nie umożliwia edycji całej witryny w rdzeniu WordPress.

Szybkie 5.9 na Tacy

Zalecam poczekać kilka dni po wydaniu wersji 5.9, zanim zdecydujesz się zaktualizować swoją witrynę WordPress. To nie jest wydanie bezpieczeństwa, więc nie trzeba się spieszyć z jego instalacją. Daj trochę czasu na znalezienie i naprawienie potencjalnych błędów i konfliktów, zanim zaktualizujesz swoje witryny produkcyjne.

Jeśli używasz serwera pomostowego do testowania aktualizacji, zalecamy najpierw wykonanie aktualizacji, aby określić wpływ WordPressa 5.9 na Twoją witrynę w środowisku nieprodukcyjnym.

Jeśli używasz motywu Kadence lub Blocksy, to nie zauważysz żadnych zmian. Żadna z nowych funkcji edycji całej witryny nie będzie domyślnie włączona. Zobaczysz aktualizacje edytora bloków (przenoszenie bloków w widoku listy jest świetne!), a jeśli chcesz, będziesz mógł tworzyć szablony w edytorze witryny dla stron/postów.

Edycja całej witryny w obecnej fazie jest w fazie MVP. Nie polecam przechodzenia na używanie go w witrynach produkcyjnych. Jeśli nie chcesz eksperymentować dla zabawy, nie sugeruję nikomu, kto ma skomplikowaną witrynę, korzystać z pełnej edycji witryny w początkowej wersji WordPress 5.9.

Obecnie obietnica edytowania czegokolwiek w Twojej witrynie jest ograniczona dostępnymi narzędziami i opcjami. Oznacza to, że większość złożonych rzeczy nadal nie jest możliwa w edycji w całej witrynie, ponieważ złożone narzędzia/funkcje nie zostały jeszcze utworzone/zaimplementowane w blokach.

Ponadto większość wtyczek korzystających z niestandardowych typów postów jeszcze go nie obsługuje (np. WooCommerce). Wtyczki będą działać poprawnie, jednak nie zapewnią Ci dodatkowej kontroli.

Nie potrzebujesz WordPress 5.9 ani motywu blokowego do edycji całej witryny, aby w pełni edytować swoją witrynę. Możesz to zrobić w Kadence za pomocą dodatku pro, Blocksy lub w innych wtyczkach takich jak Elementor, czy Brizy, które umożliwiają tworzenie szablonów i warunkowe dołączanie elementów w dowolnym miejscu witryny.

Co nas najbardziej ekscytuje w 5.9?

Bez wątpienia najbardziej ekscytują mnie ulepszenia widoku listy! Edytor bloków przedstawiał pewne wyzwania, gdy użytkownicy próbowali przenosić rzeczy. Ten brak mobilności bloków był dla niektórych głównym problemem, ale dzięki nowym ulepszeniom widoku listy można przeciągać bloki bezpośrednio w widoku listy. To znacznie ułatwi przenoszenie bloków w edytorze WordPress.

Lepszy widok listy Gutenberg

Co to jest Full Site Editing WordPress?

Edycja całej witryny to kolejny etap rozwoju Gutenberga w kierunku, w którym Gutenberg jest całym doświadczeniem edycji w WordPress.

Pozwala na budowanie wszystkich części Twojej witryny za pomocą edytora Gutenberg, jeśli Twój motyw umożliwia tę funkcjonalność. Nagłówki, nawigacja, archiwa, szablony postów to edytowalne części strony WordPress i wszystko można edytować.

Jednak chociaż wszystko można edytować, niekoniecznie oznacza to, że wszystko można zrobić. Jesteś ograniczony przez dostępne bloki i funkcje/ustawienia bloków.