Jak zainstalować WordPress

WordPress jest znany z łatwości instalacji. W większości przypadków instalacja WordPressa jest bardzo prostym procesem i zajmuje mniej niż pięć minut. Wiele firm hostingowych oferuje narzędzia do automatycznej instalacji WordPressa. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zainstalować WordPress, pomoże Ci poniższy przewodnik.

Co należy wiedzieć przed zainstalowaniem WordPressa

Przed zainstalowaniem WordPress musisz sprawdzić, czy Twój dostawca usług hostingowych spełnia wymagane oprogramowanie i warunki. Ponadto musisz mieć dostęp do serwera i niektórych narzędzi.

Wymagania WordPress:

 • PHP 7.4 lub wyższa wersja
 • MySQL 5.6 albo MariaDB 10.1 lub wyższa
 • Wsparcie dla HTTPS
 • Serwer Apache albo Nginx z modułem mod_rewrite (według oficjalnej dokumentacji)

Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój hosting spełnia te wymagania to możesz napisać do firmy maila następującej treści.

Jestem zainteresowana/zainteresowany uruchomieniem oprogramowania internetowego WordPress (https://wordpress.org/) o otwartym kodzie źródłowym i zastanawiałem się, czy hosting obsługuje następujące elementy:

– PHP 7.4 lub nowszy
– MySQL 5.7 lub nowszy LUB MariaDB 10.3 lub nowszy
– Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite
– Obsługa HTTPS

Dziękuję!

Instrukcja instalacji WordPress – skrócona

Oto skrócona wersja instrukcji dla tych, którzy są już zaznajomieni z wykonywaniem takich instalacji.

 1. Pobierz i rozpakuj pakiet WordPress, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
 2. Utwórz bazę danych dla WordPressa na swoim serwerze internetowym, a także użytkownika MySQL (lub MariaDB), który ma wszystkie uprawnienia dostępu do niej i jej modyfikowania.
 3. (Opcjonalnie) Znajdź i zmień nazwę wp-config-sample.php na wp-config.php, a następnie edytuj plik (patrz Edycja wp-config.php) i dodaj informacje o bazie danych.
  Uwaga: Jeśli nie masz doświadczenia ze zmianą nazw plików, krok 3 jest opcjonalny i możesz go pominąć, ponieważ program instalacyjny utworzy dla Ciebie plik wp-config.php.
 4. Prześlij pliki WordPress do wybranej lokalizacji na swoim serwerze internetowym:
  • Jeśli chcesz zintegrować WordPress z katalogiem głównym domeny (np. http://example.com/), przenieś lub prześlij całą zawartość rozpakowanego katalogu WordPress (z wyjątkiem samego katalogu WordPress) do katalogu głównego swojego serwera WWW.
  • Jeśli chcesz mieć swoją instalację WordPressa we własnym podkatalogu na swojej stronie (np. http://example.com/blog/), utwórz katalog bloga na swoim serwerze i prześlij zawartość rozpakowanego pakietu WordPress do katalogu przez FTP .
  • Uwaga: jeśli twój klient FTP ma opcję konwertowania nazw plików na małe litery, upewnij się, że jest wyłączona.
 5. Uruchom skrypt instalacyjny WordPress, uzyskując dostęp do adresu URL w przeglądarce internetowej. Powinien to być adres URL, pod którym przesłałeś pliki WordPress.
  • Jeśli zainstalowałeś WordPress w katalogu głównym, powinieneś odwiedzić: http://example.com/
  • Jeśli zainstalowałeś WordPress w jego własnym podkatalogu o nazwie blog, na przykład, powinieneś odwiedzić: http://example.com/blog/

WordPress powinien być teraz zainstalowany.

Instrukcja instalacji WordPress – szczegółowa

Krok 1: Pobieranie i rozpakowanie plików

Pobierz i rozpakuj pakiet WordPress z https://wordpress.org/download/.

 • Jeśli będziesz przesyłać WordPress na zdalny serwer WWW, pobierz pakiet WordPress na swój komputer za pomocą przeglądarki internetowej i rozpakuj pakiet.
 • Jeśli będziesz korzystać z FTP, przejdź do następnego kroku – przesyłanie plików zostanie omówione później.
 • Jeśli masz dostęp do serwera WWW w powłoce i swobodnie korzystasz z narzędzi opartych na konsoli, możesz chcieć pobrać WordPress bezpośrednio na swój serwer WWW za pomocą wget (lub lynx lub innej przeglądarki internetowej opartej na konsoli), jeśli chcesz uniknąć FTP:
  • wget https://wordpress.org/latest.tar.gz
  • Następnie wyodrębnij pakiet za pomocą: tar -xzvf najnowszy.tar.gz
 • Pakiet WordPress zostanie rozpakowany do folderu o nazwie wordpress w tym samym katalogu, w którym pobrałeś najnowszy.tar.gz.

Krok 2: Utworzenie bazy danych i użytkownika bazy danych

Jeśli korzystasz z dostawcy usług hostingowych, być może masz już skonfigurowaną bazę danych WordPress lub może być dostępne rozwiązanie do automatycznej konfiguracji. Sprawdź strony pomocy dostawcy usług hostingowych lub panel sterowania, aby dowiedzieć się, czy musisz utworzyć je ręcznie.

Jeśli stwierdzisz, że musisz utworzyć go ręcznie, postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi korzystania z phpMyAdmin poniżej, aby utworzyć nazwę użytkownika i bazę danych WordPress. W przypadku innych narzędzi, takich jak Plesk, cPanel i Korzystanie z klienta MySQL, zapoznaj się z artykułem Tworzenie bazy danych dla WordPress.

Jeśli masz tylko jedną bazę danych i jest ona już używana, możesz zainstalować w niej WordPress – po prostu upewnij się, że masz charakterystyczny prefiks dla swoich tabel, aby uniknąć nadpisania istniejących tabel bazy danych.