Szablony WordPress

Szablony WordPress zapewniają strukturę wyświetlania treści. Szablony są generowane przez motywy WordPressa. Taki szablon można wykorzystać do określonych postów, stron, produktów lub innych typów treści. W ten sposób kontroluje się jak wyglądają treści w Twojej witrynie.

Szablony różnią się w zależności od użytego motywu. Niektóre motywy mają bardzo szeroką gamę szablonów i możliwości ich dostosowania, a inne nie.

Najprostszym sposobem tworzenia nowych szablonów oraz ich edycji jest korzystanie z kreatora motywów (template builders). Pozwalają one modyfikować szablony WordPressa przy użyciu interfejsów „przeciągnij i upuść”.

Szablon WordPress, a motyw WordPress – różnice.

Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest szczególnie kłopotliwe dla początkujących użytkowników WordPressa. Dlatego wskażemy główne różnice pomiędzy motywem WordPress, a szablonem strony WordPress.

Motyw WordPress (theme) kontroluje ogólny wygląd Twojej strony internetowej. Pojedynczy motyw składa się z grupy plików, w tym plików szablonów WordPress. Motywy można zainstalować z oficjalnego katalogu motywów, zakupić na stronach twórców lub market place (np. Theme Forest – Envanto Marketplace)

Szablon WordPress (template) to pojedynczy plik w Twoim motywie i określa wygląd pojedynczej strony lub grupy stron w motywie. Przykładowo może odpowiadać za sposób wyświetlania strony, wpisu blogowego, archiwów wpisów, kategorii wpisów, produktów w WooCommerce, kategorii produktów lub innych typów treści.

Podsumowując szablony WordPress są integralną częścią motywu WordPress. Tworząc, kupując, pobierają motyw do WordPressa są one w nim uzględnione, można tworzyć nowe szablony stron WordPress albo edytować istniejące.

Szablon WordPress – co to jest?

Szablony to pliki zawierające kod HTML i CSS, który określa sposób wyświetlania treści w postach i stronach WordPress, a także w innych obszarach witryny WordPress. Zostały zaprojektowane do pracy w ramach określonego motywu WordPress.

Pomocne jest myślenie o szablonach jako plikach układu strony znalezionych w dostępnym motywie. Na przykład plik szablonu może kontrolować wygląd strony głównej i określać, czy różni się ona od innych stron w witrynie WordPress.

Większość motywów WordPress zawiera niektóre standardowe pliki szablonów WordPress. Mogą się jednak różnić w zależności od używanego motywu.

Niektóre szablony, które prawdopodobnie zobaczysz w folderze motywów WordPress, to:

  • index.php – główny szablon wyświetla główną stronę witryny.
  • header.php -szablon nagłówka wyświetla sekcję nagłówka.
  • sidebar.php – szablon paska bocznego, generuje wynik HTML dla paska bocznego.
  • footer.php – szablon stopki wyświetla sekcję stopki.
  • functions.php – funkcje motywu zawiera kod i funkcje używane przez motyw.
  • single.php – szablon pojedynczego wpisu wyświetla pojedyncze posty i strony.
  • comments.php – szablon komentarzy wyświetla komentarze i formularze komentarzy.
  • style.css – oprócz szablonów każdy motyw WordPress używa pliku do zdefiniowania stylu, który ma być używany w szablonie WordPress.

Szablony WordPress – co robią?

Każda strona w Twojej witrynie WordPress wymaga określonego typu pliku szablonu, który definiuje jej charakterystyczne cechy. Na przykład motyw może mieć osobny szablon dla stron, postów, aktualizacji wiadomości, kalendarzy, plików multimedialnych i nie tylko.

Oznacza to, że szablon strony można zastosować do pojedynczego posta, sekcji strony lub klasy stron. Szablony stron są często pisane dla określonej strony lub grupy stron.

Na przykład, podczas gdy szablon strony page.php określa układ dla wszystkich stron, szablon strony 404 404.php jest bardziej szczegółowy i modyfikuje tylko stronę z kodem „404”.

Oprócz korzystania ze standardowych szablonów, niektóre motywy mają szablony stworzone w celu dostarczenia unikalnych funkcji projektowych, niestandardowych pętli i specjalnych pasków bocznych.

Na przykład Twój motyw może mieć specjalny szablon dla strony kontaktowej, dzięki czemu będzie wyświetlany na całej szerokości strony, bez paska bocznego lub stopki. Lub może mieć szablon, który pozwala wyświetlić dowolny post na pełnej szerokości.

Pamiętaj tylko, że specjalne szablony nie są obsługiwane we wszystkich motywach. Jeśli Twój motyw je zawiera, zostaną one wymienione w panelu „Szablon” lub w polu „Atrybuty strony” po prawej stronie treści strony.

Szablony WordPress – hierarchia i tagi

Szablony w WordPressie działają hierarchicznie. Oznacza to, że jeśli motyw nie ma określonego szablonu, WordPress automatycznie przesunie się w górę hierarchii i użyje bardziej ogólnego szablonu.

Na przykład, jeśli Twój motyw nie ma szablonu strony głównej, może zamiast tego użyć innego szablonu, takiego jak index.php.

Szablon WordPress Hierarchia
Szablon WordPress – Hierarcha

Jeden szablon można umieścić w innym szablonie, aby działały razem. Osiąga się to za pomocą tagów szablonów. Na przykład możesz mieć szablon pojedynczej strony, który zawiera nagłówek, stopkę, pasek boczny i szablon treści.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w oficjalnej dokumentacji WordPress.

Jak znaleźć szablony w WordPressie?

Szablony WordPress to pliki przechowywane na serwerze Twojego dostawcy hostingu WordPress. Jeśli chcesz edytować swoje szablony, musisz wiedzieć, jak uzyskać do nich dostęp.

Jednym ze sposobów na znalezienie szablonów motywu jest użycie klienta FTP, takiego jak FileZilla. Musisz zlokalizować folder /wp-content/themes, a następnie znaleźć folder motywu.

Wewnątrz tego folderu znajdziesz pliki szablonów swojego motywu wraz z innymi plikami. Możesz edytować te pliki, pobierając je na swój komputer i używając edytora tekstu.

Innym sposobem uzyskania dostępu do plików szablonów jest przejście do Wygląd » Edytor plików motywów po zalogowaniu się w obszarze administracyjnym WordPress i w zakładce „Wygląd” kliknij link „Edytor motywów”.

Gdy już tam będziesz, poszukaj plików szablonów dostępnych w aktywnym motywie po prawej stronie ekranu. Pole tekstowe na środku ekranu umożliwia edycję zawartości plików szablonów.